wtorek, 5 maja 2015

Co bada Główny Urząd Statystyczny?

Każda nawet mała firma każdego roku musi składać do Głównego Urzędu Statystycznego różne sprawozdania. Przykładowo mowa o czymś takim, jak druki PL1, badanie o warunkach pracy Z 10, jak również różne inne, w szczególności związane z następującymi danymi:
  1. Warunkami zatrudnienia
  2. Tendencjami bieżącymi na rynku pracy
  3. Trendami gospodarczymi
  4. Trendami inwestycyjnymi
Główny urząd statystyczny bada także sprawy łączące się z z BHP, kwestie łączące się z z wypłatami i ogólnie tym, co występuje na odcinku pracodawca - pracownik.

Opole w czołówce

Szczególną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, lub też określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole tutaj może się pochwalić - wg danych Urzędu Statystycznego jest tu szczególnie mało wypadków związanych z pracą. W zasadzie nic dziwnego, gdyż województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, co więcej: nie jest mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to racja, jednak nie w odniesieniu do danych GUS, albowiem te liczone są w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych.

Mało wypadków w województwie opolskim - za jaką przyczyną?

Na pierwszym miejscu na pewno są to widoczne działania Inspekcji Pracy Opole, między innymi:
Działania zapobiegawcze, Kursy dla przedsiębiorców, Surowe działania kontrolne zakończone wystąpieniami i mandatami.
Ostatni temat na uprzedniej liście to nic miłego, lecz w tym miejscu można zauważyć, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole przynosi w jakiś tam pośredni sposób skutek pod postacią bezpieczniejszej pracy.
Kolejna kwestia, to większe wyedukowanie organizatorów pracy - za sprawą sieci mogą oni się dowiedzieć, jakie mają obowiązki w zakresie BHP i Prawa Pracy, dzięki zaawansowanym sieciowym aplikacjom mogą łatwiej zapanować nad tematem BHP. Czyli - nie potrzeba już wkładać tak dużo wysiłku, by dowiedzieć się czegokolwiek o BHP.
Wreszcie trzecia przyczyna niewielkiej wypadkowości, to sami pracownicy. W Opolu i miastach województwa jest znaczna migracja za granicę - za lepszą pracą.Zarazem ludzie wróciwszy do kraju sami nie chcą już wykonywać pracy w firmach nie znających norm BHP i nie tak łatwo przystają na pracę w niekorzystnych warunkach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz